100. výročí

Filmový cyklus

Film a trauma

Filmový cyklus ke 100. výročí narození Lea Eitingera
Kino Art
, Cihlářská 19

Před každým filmem bude krátce představena osobnost Lea Eitingera.
Úvody k filmu přednese Lukáš Skupa.

pondělí 3. 12. 2012

18.00
Dita Saxová, ČSR 1967, režie Antonín Moskalyk (česky, 103 min.)
Dita Saxová jako jediná z celé rodiny přežila koncentrační tábor. Ve tváři mladé dívky se zrcadlí smutek, citová vyprahlost, ale také očekávání, která se příliš nenaplňují. Od války uplynuly už dva roky, Dita je stále sama a v Československu se schyluje k dalším změnám. Rozhodne se odcestovat do Švýcarska, kde se jí jedna probdělá noc stane osudnou. Film podle stejnojmenné předlohy Arnošta Lustiga obdržel Stříbrnou mušli na MFF v San Sebastianu 1968.

Po projekci následuje beseda s Erikou Bezdíčkovou.

21.00
V temnotě (W ciemności), Polsko / Německo / Francie / Kanada 2011, režie Agnieszka Holland (titulky, 145 min.) / premiéra
Legenda polského kina morálního neklidu Agnieszka Holland se znovu vrací k válečnému tématu, inspirovanému skutečnými událostmi. V podzemí města Lvov se ukrývá skupina židů unikajících před transportem. Životy všech spočívají v rukou údržbáře kanalizací Poldka, který jim za úplatu pomáhá. Peníze docházejí, válečný stav se vyostřuje a Poldek se musí rozhodnout, zda zůstane chamtivým zbabělcem, nebo nalezne kuráž všechny zachránit. 


úterý 4. 12. 2012

18.00
Člověk bez osudu (Sorstalanság / Fateless – Roman eines Schicksallosen), Maďarsko / Německo / Velká Británie / Izrael 2005, režie Lajos Koltai (titulky, 134 min.)
Bezstarostné dětství židovského chlapce Gyuriho skončí v okamžiku, kdy nastoupí do vlaku, jehož konečnou zastávkou je Osvětim. Po návratu do osvobozeného Maďarska shrne vlastní zážitky z dospívání mezi zdmi vyhlazovacího tábora do jediné věty: Peklo neexistuje, ale lágry ano. Čeká ho v nové společnosti lepší budoucnost? Snímek Lajose Koltaie vznikl na motivy stejnojmenné novely spisovatele Imreho Kertésze, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

20.30
Grbavica, Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko 2006, režie Jasmila Žbanić (titulky, 90 min.)
Dvanáctiletá Sára dosud žila v přesvědčení, že její otec padl v jugoslávské válce jako hrdina. Zcela náhodně však zjistí, že otec, jakého si představovala, pravděpodobně nikdy neexistoval. Sářina matka úzkostlivě skrývá tíživou válečnou zkušenost, aby ochránila nejen svou dceru, ale i sama sebe. Nastává čas odkrýt tajemství a pokusit se smířit s minulostí. Snímek Jasmily Žbanić získal Zlatého medvěda na MFF v Berlíně 2006.

středa 5. 12. 2012

18.00
Krajina po bitvě (Krajobraz po bitwie), Polsko 1970, režie Andrzej Wajda (titulky, 101 min.)
Mladý polský intelektuál Tadeáš se po osvobození z koncentračního tábora ocitá v bezdomoveckém táboře, kde se setkává s další zlomyslností, nesnášenlivostí či lidskou hysterií. Touha začít nový život ve své vlasti je silná, ale prožitků z minulosti se nelze jednoduše zbavit. Slavný snímek Andrzeje Wajdy odhaluje následky válečných zločinů v existenci těch, kteří přežili, ale také rysy polského národního charakteru.

20.30
Valčík s Bašírem (Vals Im Bashir), Izrael / Německo / Francie 2008, režie Ari Folman (titulky, 90 min.)
Snímek originálně rekonstruuje osobní zážitky režiséra Ariho Folmana a jeho známých, kteří se coby izraelští vojáci účastnili bejrútského masakru Palestinců v libanonské občanské válce na počátku osmdesátých let. I když mohli tragédii zabránit, neučinili tak. Pocity viny přetrvávají dodnes, ale paměť nepříjemné obrazy vytěsnila. Všechno, na co si nejde přesně vzpomenout, se autoři pokusili ztvárnit s pomocí animace.